FELHÍVÁS
A Magyar Meteorológiai Társaság, és a Túrkevei Városi Önkormányzat Hegyfoky Kabos vetélkedőt hirdet általános iskolás diákoknak.
175 éve született Hegyfoky Kabos, aki 1891-től haláláig Túrkevén volt plébános. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jogelődje, a Meteorológiai és Földmágnességi Intézet felszerelésével rendszeres és megbízható meteorológiai észleléseket végzett, ezzel nagyban hozzájárult az Alföld éghajlati és időjárási viszonyainak megismeréséhez. Születésének 175. évfordulója alkalmából vetélkedőre hívjuk a 7-8. osztályos tanulókat.
A felhívás mellékletben letölthető jobb oldalt.
A Petőfi Sándor Általános Iskola és a Kaszap Nagy István Református Általános Iskola és Óvoda is részt vesz a vetélkedőn.
Beküldési határidő: 2022. november 7.
Díjazás:
A Túrkevei Városi Önkormányzat jóvoltából az első három helyezett csapat és a felkészítő tanáraik belépőt és útiköltségtérítést (akár a hivatal autójával megvalósítva) kap az alábbi helyszínek meglátogatására:
- Bükki Csillagda (I. helyezett csapat)
- Tiszazugi Földrajzi Múzeum (II. helyezett csapat)
- Természettudományi Múzeum (III. helyezett csapat)
A Magyar Meteorológiai Társaság minden indulót, a felkészítő tanárokat és a Túrkevei Városi Önkormányzat képviselőit meghívja a székhelyére, az Országos Meteorológiai Szolgálathoz egy látogatásra. Az eredményhirdetést és a díjkiosztót Túrkevén, Hegyfoky Kabos születésének 175. évfordulója alkalmából tartandó megemlékezésen tervezzük megrendezni november végén. Ennek részleteiről később adunk tájékoztatást.
Hegyfoky Kabos életrajza
Hegyfoky Kabos Szepes vármegyében, a Magas-Tátra lábánál elterülő Újleszna községben született 1847. július 8-án. Eredeti neve: Spitzkopf Jakab. A Hegyfoky: tükörfordítás. Kabos: a Jakab keresztnév magyarított változata.
A római katolikus papi hivatást választotta. Gimnáziumi tanulmányait Lőcsén és Egerben végezte. A város iránti szeretet motiválta, hogy nem a szepesváraljai egyházmegye, hanem az egri érsekség kispapja lett. 1871-ben szentelték pappá. Fegyverneken, Jászjákóhalmán, Tiszaörsön és Visontán volt káplán, ahonnan az egri érsek1878-ban ugyancsak kápláni (segédlelkészi) minőségben Kunszentmártonba helyezte. Itt 8 évig működött. 1886-ban került Tardosra plébánosnak, vagyis önálló lelkipásztornak. 1889-ben bánhorváti, 1891-től 1919. február 7-én 72 éves korában bekövetkezett haláláig túrkevei plébános.
Hegyfoky Kabos papi kötelezettségeit mindig kifogástalanul teljesítette, ugyanakkor lelkipásztori munkája mellett behatóan foglalkozott a meteorológiai jelenségek megfigyelésével és tudományos elemzésével. Szolgálatait a Meteorológiai Intézetnek is felajánlotta. 1882. január 28-án kelt levelében írta: „Minthogy kedvem van hozzá és fél esztendő óta Calderoni-féle angol barométerrel (légnyomásmérővel), csak egész fokokkal bíró Celsius-hőmérővel, a magam készítette esőmérővel és szélzászlóval magánhasználatra szánt észleléseket teszek, igen szívesen hajlandó lennék pontos műszerekkel a meteorológiai intézet utasításai szerint a tudomány érdekében adatokat gyűjteni.”
A kapcsolat létrejött, megkapta a szükséges műszereket. Az adatok feldolgozásával, a levont következtetések vizsgálatával a rendkívül hiányos magyar szakirodalmat a tudományos és tájékoztató értekezések sokaságával gazdagította. Cikkei jobbára a Természettudományi Közlönyben, az Időjárás című folyóiratban és német szaklapokban jelentek meg. Munkásságának középpontjában a hazai éghajlat, különösen az Alföld időjárásának jelenségei álltak. De feldolgozta a magyarországi szél és csapadék idő- és térbeli eloszlásának, a szél irányváltozásának adatait, foglalkozott egyes növények fejlődési szakaszainak tanulmányozásával, bizonyos madárfajták megjelenésének és elköltözésének klimatikus összefüggéseivel is. Tisztázta a májusi fagyok okait, elemezte azoknak az élő szervezetre gyakorolt hatását.
Hegyfokyt 1891-ben Túrkevére helyezték át és itt élt még közel három évtizeden át. Az itt felállított meteorológiai megfigyelő állomása a budapesti, a fiumei és a csíkszeredai után a negyedik obszervatórium volt az országban. 1919-ben, 28 évi működés után Túrkevén hunyt el. A rendszerváltozás idején a régi temetőből áthelyezték hamvait, így most a túrkevei plébániatemplom mellett nyugszik.
Hegyfoky Kabost a magyar meteorológia tudomány alapítói között tartják számon. Kutatásainak eredményeit magyarul és németül is sokféle módon és helyen publikálta. Csaknem 300 szakcikke jelent meg. Természettudományos munkásságát a Magyar Meteorológiai Társaság azzal ismerte el, hogy 1936-ban Hegyfoky Kabos emlékérmet alapított, mellyel a szakterület legjelesebb képviselőit tüntetik ki azóta is.
Forrás: Finta Múzeum
Az ikonok közül válassza ki a kívánt kategóriát és kattintás után megjelenik a térképen a pontos helye az adott szolgáltatásnak. A térképen megjelenő ikonra kattintva megtalálja a szolgáltatás részletes információit.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését és további részletes információra van szüksége valamelyik szolgáltatásukkal kapcsolatban, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi üzenetküldő segítségével és munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot.