Korda Vincent (eredeti neve: Kellner Vince) magyar díszlettervező, festő. Korda Sándor és Korda Zoltán testvére. Felesége Gertrude Musgrove színésznő volt. Oscar-díj a legjobb díszlettervezőnek (1941) A bagdadi tolvaj.
Született Kellner Vilmos Vince
1897. július 22. Túrkeve, Elhunyt: 1979. január 4. (81 évesen) London
Állampolgársága: osztrák–magyar brit
Nemzetisége magyar
Házastársa Leila Hyde
Korda Vince testvérei közül legfiatalabbként 1897. június 22-én született Pusztatúrpásztón. Édesapja halála után Kiskunmajsai nagybátyjához költözött. A Piarista Gimnáziumban folytatta tanulmányait, de nem fejezte be, hanem bátyja segítségével Móricz Zsigmond apjánál dolgozott, aki építési vállalkozó volt. Munka után esténként az Oroszlán utcai Iparrajziskolába járt. Az Operaház díszletfestő osztályára szerződött, ahol a művészeti munkát Kéméndy Jenő, a Müncheni Akadémián tanult festő irányította. Később az Iparművészeti Iskolába járt, ahol megismerkedett Elek Artúrral.
1916-ban beiratkozott a Képző- és Iparművészeti Főiskolára, ahol mesterei voltak Rippl-Rónai József, Iványi-Grünwald Béla, Fényes Adolf, Kernstok Károly. Nyaranta a Kecskeméti Művésztelepen alkotó mesterek mellett képezte magát. A háború után harmadévesként folytatta tovább főiskolai tanulmányait, majd 1920-ban ő is Bécsbe ment a család után. A filmstúdióban segített fivéreinek, esténként pedig a Kunstgewerbeschule képzésén tanult tovább. 1921 őszén édesanyjuk halálával átmenetileg szétesett a család. Vince Pestre utazott, felkereste régi mestereit, barátait. Innen Nagybányára ment, ahol két évet töltött. Ezalatt rendszeresen utazott Sándor bátyjához Bécsbe, majd Berlinbe. Termékeny korszaka volt ez a grafikus Korda Vincének. Ez időtájt dolgozott tussal és akvarellel is. Kiállításokon szerepelt 1924-ben a Művészházban, 1925-ben arcképeivel a KÉVE tárlatán.
Bátyja tanácsára 1925-ben Párizsba ment és a következő hat évben ott is maradt kisebb-nagyobb megszakításokkal. A kint élő magyar művészvilággal élénk volt a kapcsolata. Itt készítette el József Attila híressé vált portréját is.
1931 novemberében Sándor hívására Londonba utazott, ahol a London Film díszlettervezője lett. Kezdetben Alfred Jung asszisztense volt, később azonban önállósította magát. Alapvetően a látványtervezés területén alkotott, de a „Kihívás” című film forgatásán a rendezésben is részt vett. 1939-ben már ő a filmgyár művészeti igazgatója, miután többször bizonyította megjelenítő fantáziájának erejét és vizuális ötleteinek eredetiségét. Kiemelkedő technikai tudása és munkájával szembeni igényessége erősítette alkalmasságát a vezetésre. 26 film díszleteit és kosztümjeit tervezte meg. Köztük a „Bagdadi tolvajét”, ami 1940-ben Oscar-díjat hozott számára. A következő évben a „Lady Hamilton”, majd egy évre rá a „Dzsungel Könyve” című filmekért jelölték. Az utolsó Oscar jelölést a „Leghosszabb nap” hozta számára 1962-ben.
Fia Michael Korda 1980-ban megírta a Korda testvérek regényes életét „A szerencse fiai” címmel. A kötetben – ahogyan az életben is – Vince különc személyisége számos anekdota forrása lett. Hanyag öltözete szinte a védjegyévé vált. Rendszerint dicsérte a filmeken vele dolgozó névtelen munkásokat, „az igazi munkát végző fiúkat”, amivel esetenként a producerek és stúdióvezetők haragját is kiváltotta, mivel az ő tevékenységüket könnyebben végezhetőnek találta. 1979. január 4-én halt meg. Jelentős művészeti értéket és elismert teljesítményt hagyott hátra. Testvéreihez képest kevésbé volt ambiciózus, de ennek ellenére ő futotta be a leghosszabb karriert.
Korda Vince díszlet- és kosztümterveivel megvalósult filmek
A Maxim hölgyei, 1933.
VIII. Henrik magánélete, 1933.
Nagy Katalin, 1934.
Don Juan magánélete, 1934.
A vörös Pimpernel, 1934.
Sanders a folyam ura, 1935.
Bosambo, 1935.
Eladó kísértet, 1936
Rembrandt, 1936
Csodatévő ember, 1936
Mi lesz holnap?, 1936
Négy toll, 1938
Az oroszlánnak szárnya van, 1939
A nagy kaland, 1939
A bagdadi tolvaj, 1940
Lady Hamilton, 1941
Lenni, vagy nem lenni, 1942
A dzsungel könyve, 1942
Tökéletes idegenek, 1945
Eszményi férj, 1947
A ledőlt bálvány, 1948
Tűz Afrika felett, 1954
A mélykék tenger, 1955
A leghosszabb nap, 1962
Díjai
Oscar-díj a legjobb díszlettervezőnek (1941) A bagdadi tolvaj
Az ikonok közül válassza ki a kívánt kategóriát és kattintás után megjelenik a térképen a pontos helye az adott szolgáltatásnak. A térképen megjelenő ikonra kattintva megtalálja a szolgáltatás részletes információit.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését és további részletes információra van szüksége valamelyik szolgáltatásukkal kapcsolatban, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi üzenetküldő segítségével és munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot.